Kultura, Brno - Muzea, galerie, výstavy
Letohrádek Mitrovských v Brně
Tel.: (420) 605 972 588
E-mail: letohradekbrno@seznam.cz
Web: www.letohradekbrno.cz
15.9.-2.12.,
Út - Pá 10:00 - 16:00, So - Ne 10:00 - 17:00
Největší záhady a tajemství světa
Autoři výstavní koncepce Ing. Mgr. Ondřej Mikulášek a Mgr. Petr Lukas představí unikátní a běžně nepřístupnou sbírku spojenou s nejtajemnějšími předměty všech světadílů. Veškeré exponáty mají jedno společné – okolnosti jejich vzniku nebo jejich účel obklopují doposud neobjasněné záhady a tajemství.
I přes skutečnost, že se jedná o kolekci kopií, mistrovských a výstavních replik, faksimilí a reprodukcí, bylo velmi náročné je na výstavu obstarat. Pro zajištění všech exponátů jsme se propojili s TOP odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Indie, Austrálie, Hondurasu a Číny.
Pravděpodobně nejhodnotnějším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Mitchell-Hedgesovi křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Zajímavostí je, že původní téměř 9kg krystal pochází z oblasti velmi blízké místu nálezu samotné M-H lebky a svou velikostí a čistotou patří mezi naprosto unikátní krystaly nejmenovaného naleziště za uplynulých několik desítek let. Ojedinělost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost.
Křišťálová lebka - záhada Mayů stará 3500 let anebo jen necelé století? Je lebka magická a má zvláštní schopnosti, například dlouhověkost? Má původ ve střední Americe nebo na Marsu? Částečně vám odpoví textové panely, ale výslednou domněnku si budete muset udělat sami…
Podruhé se do Letohrádku Mitrovských vrátí maketa největší rukopisné knihy světa – Codexu gigas nebo-li Ďáblovy bible. Kolekci náboženských artefaktů doplní další pozoruhodné repliky – Svatý grál, Longinovo kopí nebo Turínské plátno.
Starověký původ mají další vystavené exponáty, opět jako repliky: tzv. první počítač - mechanismus z Antikythéry, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory, dosud nevyluštěný Krétský disk nebo tajemná Tutanchamonova stříbrná válečná trubka (z pohřební výbavy) někdy přezdívaná jako „hudební zbraň hromadného ničení“.
I o těchto exponátech se dozvíte mnoho překvapivých zajímavostí – měli jste například ponětí, že antický počítač dokázal předpovídat pozice Slunce a Měsíce a jejich zatmění, v čase, kdy diferenciální převody a ozubená kolečka byla v Řecku zcela neznámá? Nebo že válečné hudební nástroje faraóna Tutanchamona způsobily vždy, pokud na ně někdo zahrál, nevysvětlitelné nehody jak při bojových taženích před naším letopočtem, tak i v období míru ve 20. století?
Návštěvníci se ale mohou těšit na celou řadu dalších exponátů, včetně obrovské repliky sochy Moai z Velikonočního ostrova, faksimilii nejtajemnějšího rukopisu světa zvaného Voynichova a další zajímavé exponáty umocněné moderní instalací expozice s využitím multimediálních prvků. To vše v jedinečném prostředí posledního moravského letohrádku.
23.2.-28.4.,
út - ne 10:00-16:00
Výstava Princezny a hrdinové
Na šedivé počasí přelomu zimy a jara si Letohrádek Mitrovských v Brně připravil barevnou a hravou výstavu PRINCEZNY A HRDINOVÉ. Návštěvníky čeká 50 legendárních kostýmů princezen, princů i padouchů z nejznámějších českých filmových pohádek z Barrandova. Dozvíte se zajímavosti a perličky z natáčení, ale také informace o leckdy pohnutých osudech hlavních představitelů. Pro děti je připraveno hravé Ladovské peklo s váhou hříšníků, ale také mluvící zrcadlo a jiná interaktivní zábava.
Na výstavu byly vybrány ty nejznámější pohádky druhé poloviny 20. století – od v kinech nejnavštěvovanější pohádky všech dob Pyšné princezny, přes nezapomenutelné Hrátky s čertem, veršovanou Princeznu se zlatou hvězdou, hudební Šíleně smutnou princeznu, ikonické tituly Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice, po divácky nejoblíbenější pohádku S čerty nejsou žerty, nebo na výstavě nejmladší pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Česká filmová pohádka je specifický žánr, který se u nás začal formovat od padesátých let 20. století. Zásadním faktorem bylo, že se na jejich vzniku podíleli výborní režiséři, kterým byl pohádkový žánr často přidělen jako úkol. Frič, Zeman, Vorlíček, Bočan a Troška, jsou jen některá slavná režisérská jmena spojená s tématem pohádek. Dalším důležitým faktorem popularity filmových pohádek bylo, že se jako kulisy často využívaly romantické lokality známých hradů a zámků, a v neposlední řadě, výpravu navrhovali naši nejlepší výtvarníci, v čele s oscarovým Theodorem Pištěkem. Tyto kombinace vytvořily z našich pohádek nezapomenutelnou podívanou, ke které se rádi vracíme, tak jak by to u pohádek mělo být!
„Kromě krásných princezen se na vás těší udatní chasníci, stateční princové a rytíři, ale také kdejaký padouch a zloduch, bez kterých se žádná správná pohádka neobejde! I proto je výstava zakončena spravedlivým peklem, aby bylo každému jasné, že pomíjivý svět krásy je jen dočasný…“ dodává Petr Lukas, jeden z kurátorů výstavy. V nedávné době, nás diváky, opustili režisér pohádek Václav Vorlíček a představitelka princezny se zlatou hvězdou Marie Kyselková - výstava je jim proto symbolicky věnovaná…
Návštěvníci si prohlédnou 50 kostýmů princezen, hrdinů i padouchů, některé již z kategorie českého kulturního bohatství – namátkou těchto pohádkových postav: Krasomila, Dišperanda, Káča, Solfernus, Lada, Kazisvět, Helena s Václavem, Růženka, Slunečník, Větrník, Měsíčník, Angelína, Dorota Máchalová, Lucifer, Jasněnka, čarodějnice Černava a mnohé další. Originální barrandovské pohádkové kostýmy poprvé v Brně!
Výstava je určená pro všechny věkové kategorie.
Vstupné: dospělí 120 Kč, senioři, studenti VŠ, studenti SŠ 80 Kč, děti ZŠ 70 Kč (ve skupině nad 20 osob – 60 Kč), děti MŠ 30 Kč.
4.5.-30.6.,
Út - Ne: 10:00 - 16:00
Na návštěvě u panenek
Letohrádek Mitrovských v Brně od začátku května do konce června představí exkluzivní ukázky historických domečků a pokojíčků pro panenky od 80. let 19. století až po domeček pro Barbie z 90. let 20. století. Tři desítky exponátů jsou zapůjčeny ze sbírky manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou. V České republice ojedinělá kolekce vyniká nejen stářím a originální autenticitou, ale i množstvím detailních doplňků, kterými jsou domečky a salónky pro panenky zařízeny. „Propracované miniaturní nábytkové kusy, dekorativní tapetky, zmenšení domácí mazlíčci, malé cínové či porcelánové nádobíčko, ve kterém se dá vařit na elektrickém sporáku a jiné detaily zaujmou každého pozorného návštěvníka“, dodává Petr Lukas, správce letohrádku. Na výstavě nechybí ani kupecké krámky, ukázky malých školních tříd a pro kluky například zmenšené autogaráže nebo koňské stáje.
„Do našich oblastí se dostaly domečky z německy mluvících oblastí v 19. století. Hračka, která dříve sloužila dětem ke hře i poučení, je dnes vzácným svědectvím o dřívějším životě a důvtipu samotných tvůrců. Miniatury tak nepředstavují jen zidealizovaný zmenšený svět dospělých, ale nostalgicky dokumentují proměny domovních interiérů a způsoby života v minulosti. Pro vysokou pořizovací cenu sloužily domečky, obchůdky a jiné zmenšeniny obvykle několika generacím dětí. Rodinné poklady tak byly často zachovány v neměnném stavu a byly jen minimálně modernizovány. Velké oblibě se domečky těší i u dnešních dětí a v neposlední řadě i dospělých, kteří miniatury rovněž sbírají“, upřesnila sběratelka Miroslava Pecháčková.
„Zatímco v loňském roce uspořádalo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze výstavu pouhých 12 kusů domečků pro panenky zapůjčených z Velké Británie, Letohrádek Mitrovských v Brně prezentuje hned více než 30 exkluzivních ukázek historických domečků a pokojíčků české, rakouské a německé provenience od 80. let 19. století, přes secesi, 20. až 40. léta 20. století, až po domeček pro nejznámější panenky všech dob – Barbie“, vyzdvihnul význam vývojové kolekce ze středoevropského prostředí a její hodnotu Petr Lukas.
Dvě naprosto dokonalé, do nejmenších detailů propracované, byť soudobé ukázky, představující rokokový interiér zhotovila a na výstavu zapůjčila autorka miniaturní módy na panenkách, kterou jsme v letohrádku vystavovali před 2 lety, Zdena Mudráková ze Zlína, několik ukázek vytvořily také pravidelné návštěvnice letohrádku.
Navštivte romantickou výstavu v Letohrádku Mitrovských a udělejte si výlet do světa dětí z minulých 2 století, zažijte zajímavou exkurzi mapující proměny bytových interiérů za posledních více než 100 let.
Vstupné: 70 Kč/dospělí, 60 Kč/senioři, studenti, 50 Kč/děti ZŠ, 25 Kč/děti MŠ, fotopoplatek 10 Kč