Joblist
  • Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

sobota 04.02.2023, Jarmila
zpět na úvodní stranu

Zpravodajství Brno

Zdroj: Brněnský deník - Brněnsko

VIDEO: Toulová, Kraus a hypnóza. V Brně natáčí romantickou komedii, podívejte se

Rozjíždíme kameru, klapka, zvuk a jedeme. Tak zahajuje natáčení scény režisérka a producentka Eva Toulová, která v romantické komedii Láska na zakázku hraje také hlavní ženskou roli. Jedna ze stěžejních scén filmu se natáčela v brněnském klubu Pitkin. Právě tady se hrdinka Eva setkává se svým hypnoterapeutem Vítkem, kterého herecky ztvárňuje Martin Kraus.


Pozor, patříte mezi ně? Na jihu Moravy letos končí platnost sto tisícům řidičáků

S výměnou řidičského průkazu počítá letos více než sto tisíc řidičů v Jihomoravském kraji. Za jízdu s propadlým průkazem jim přitom hrozí pokuta ve výši až dvou a půl tisíce korun. Žádost si lidé i bez návštěvy úřadu vyřídí kdykoli přes Portál občana či Portál dopravy, kam se přihlásí přes svoji bankovní identitu.


Na hromadnou dopravu v Brně si stěžovalo rekordně málo lidí, většinou neprávem

Přes čtyři stovky cestujících si v uplynulém roce stěžovaly na služby brněnského dopravního podniku. Nejčastěji lidé upozorňovali na postup řidičů, tyto připomínky tvořily více než polovinu stížností. Pasažéři rovněž upozorňovali na brzký či naopak pozdní odjezd ze zastávek, jejich špatné polohy nebo řidičovo nezastavení na požádání. Ve většině případů si však cestující stěžovali neprávem, pouhou čtvrtinu stížností vyhodnotil dopravní podnik jako oprávněnou.


Příměstské tábory v Brně: na začátku února hlásí plno dokonce ze tří čtvrtin

Téměř třetina kapacity pryč, nevídaný zájem už od listopadu, za dva týdny vyprodáno z poloviny. Taková slova zaznívají v posledních dnech od pořadatelů brněnských příměstských táborů. Po koronavirové pandemii se jejich obliba potvrdila, lidé tak navzdory pololetním i jarním prázdninám přemýšlí, kam své ratolesti pošlou v letních měsících. Ekonomové zároveň uvádí, že na poptávku nebude mít vliv ani možné zdražení pobytů, děti jsou totiž pro rodiče na prvním místě.


VIDEO: Sdílené koloběžky zpět v ulicích Brna, rychlému návratu přeje počasí

Zatímco v uplynulých týdnech neměli Brňané mnoho možností, jak k přesunům po městě využít sdílená kola a koloběžky, na přelomu ledna a února se situace postupně mění. Po zhruba dvouměsíční zimní pauze se ve městě začaly znovu objevovat ty od firmy Bolt. Původně se měly kontroverzní dopravní prostředky vrátit až se začátkem jara, počasí jim však přeje už nyní. „Ráda tu službu využívám, protože šetří čas. Kolikrát jsem na místě rychleji, než kdybych jela třeba tramvají,“ pochvalovala si například Monika Kurdová.


Nežádoucí účinky po chemoterapii rakoviny prsu: výzkum z Brna mírní dopady léčby

/VIDEO/ Určit, které pacientky s nádorem prsu jsou náchylnější ke vzniku nežádoucích účinků po chemoterapeutické léčbě, by mohli lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Skončit by mohlo brnění či necitlivost prstů u nohou nebo zhoršení jemné motoriky. Kvalita života žen po vyléčení bude vyšší díky tomu, že lékaři budou předvídat míru postižení nežádoucími účinky u konkrétních pacientek.


Málo vody v okolí Brna a na Blanensku už i v zimě: lidé musí omezovat spotřebu

Bez vody k napouštění vnitřních bazénů, pro vytvoření ledu na kluzišti či mytí aut zůstaly některé vesnice v kraji. Letní sucha spojená s omezením odběru pitné vody jsou každoročně se opakujícím jevem. Několik obcí na jihu Moravy ale musí s vodou šetřit i v zimě. Lidé v Běleči a místní části Křeptov na Brněnsku a v několika dalších obcích na Blanensku a Boskovicku tak můžou i v zimních měsících používat vodu jen pro běžnou domácí spotřebu.


Agresivita dětí v Brně: Násilí odráží náladu mezi lidmi, tvrdí streetworkerka

/ROZHOVOR/ Aby dospívající lidé nespadli do problémů či kriminálního prostředí, o to se v Brně s kolegy snaží Barbora Peterková. Pracuje v nízkoprahovém klubu Likusák, jenž patří pod neziskovou organizaci Ratolest Brno. „Jedním z nejdůležitějších faktorů, jak předcházet agresivitě vůči okolí u dětí, je včasná prevence. Vždy se snažím dobrat až ke zrodu důvodu, který dotyčného ke spáchání násilí vedl,“ říká Peterková v rozhovoru pro Deník.


Posun v projektu horkovodu z Dukovan: Teplárny Brno a ČEZ chystají smlouvu

Stavba horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany by se mohla dočkat jasnějších obrysů. Po memorandu o spolupráci mezi společností Teplárny Brno a společností ČEZ, pod kterou jaderná elektrárna spadá, se mezi oběma subjekty schyluje k podpisu smlouvy. Ta by měla v projektu, jehož cílem je zbavit se závislosti na ruském plynu, stanovit konkrétní kroky.


Druhá památka UNESCO v Brně? Po bok Einsteina chtějí zapsat Mendelův skleník

/VIDEO/ Starobrněnští augustiniáni budou žádat o zápis Mendelova skleníku na Seznam světového dědictví UNESCO. Snaze o zápis stavby v areálu opatství na Starém Brně na seznam organizace OSN má pomoct podpora města a kraje. Město i kraj mají zájem zápis nedávno obnoveného Mendelova skleníku finančně podpořit. Neví ale, jestli na to budou mít peníze. Samotný proces vyjde na tři miliony korun ročně. Zařazení mezi nejvýznamnější světové památky je přitom během na dlouhou trať.


Pozor, padá kamení: frekventovanou stezku v Brně na týdny uzavřeli

/MAPA/ Oblíbená procházková i projížďková trasa mnoha Brňanů je zavřená. Frekventovanou stezku podél řeky Svratky mezi Anthroposem a Kamennou čtvrtí v Brně přehradily zátarasy. V úseku pod Červeným kopcem od Kamenky až po lanové centrum hrozí pády kamenů kvůli havarijnímu stavu skály.


Pokrok asistované reprodukce: nová metoda z Brna s vyšší úspěšností jde do praxe

Pokrok v úspěšnosti asistované reprodukce metodou takzvané in vitro fertilizace (dále jen IVF) hlásí vědci z brněnské Masarykovy univerzity. Novou metodu, která je naději pro mnohé potencionální matky, převádí do praxe ve spolupráci s kolegy z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích a Univerzity Komenského v Bratislavě.


Úctyhodné jubileum: Miluše z Brna oslavila 102 let. Stále je vitální, chválí ji

Velká sláva. Životní jubileum v úterý oslavila důchodkyně Miluše Adamusová. V domově pro penzisty Věstonická v brněnských Židenicích ji ke sto druhým narozeninám přišla popřát primátorka Markéta Vaňková.


Nový trend v hubnutí? Přerušované hladovění. Brněnští vědci hledají dobrovolníky

Do studie o hubnutí se pustili vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, shánějí k tomu dobrovolníky. Svůj výzkum zaměřují na přerušované hladovění, které vysvětlují jako možnost příjmu potravy v časově vymezeném okně.


Sexuální obtěžování na Masarykově univerzitě v Brně: učitelé mají zákaz učit

Masarykova univerzita v Brně postavila mimo výuku dva učitele z pedagogické fakulty kvůli kauze údajného sexuálního obtěžování studentek. O postavení mimo výuku i zkoušení informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot. Podle něj se bude fakulta celou situací znovu zabývat a na základě závěrů následně přijme další opatření.


Kritika zdražování na kolejích v Brně: nájem přes 5 tisíc, v noci vypnuté topení

/FOTO/ Na skokový nárůst cen kolejí si stěžují studenti brněnské Masarykovy univerzity. Cena za noc od začátku akademického roku zaznamenala oproti předchozímu nárůst o 34 procent a od středy má dojít k dalšímu zvýšení. Cena kolejí se tak pro studenty vyšplhá i na více než pět tisíc měsíčně. O tom, že si připlatí, se přitom studenti dozvěděli jen deset dní před navýšením kolejného. Univerzita se však brání.


Brněnský Zetor nabízí nové traktory. Podívejte se, jak jejich modely vypadají

Známá brněnská firma Zetor v úterý oznámila, že rozšiřuje nabídku traktorů řady Compax. Jejich nabídka se rozroste o šest nových modelů o výkonu osmnácti až sedmatřiceti koňských sil.


Budoucnost létání vyvinou v Brně: obří projekt vodíkových letadel za pět miliard

/VIDEO/ Průlomová vodíková letadla, která by mohla mimo jiné pomoct v boji proti změnám klimatu, začne v budoucnu vyvíjet přibližně padesátka špičkových vědců sídlících v Brně. Díky dvěma klíčovým projektům v oblasti udržitelnosti za bezmála pět miliard korun může firma Honeywell začít oslovovat desítky badatelů. Budoucnost světového letectví tak nejenže leží právě ve vodíkovém pohonu, podstatnou stopu na něm zanechá rovněž jihomoravská metropole.


Nehody v brněnské MHD: loni 800, problém je odbočování vlevo

Celkem v 795 případech byli loni řidiči brněnského dopravního podniku účastníky dopravních nehod. Ze statistik za rok 2022 vyplývá, že nejčastější příčinou nehod je nedání přednosti při odbočování vlevo. „Řidič osobního auta hlídá provoz v protisměru a okamžik, kdy bude moci odbočit vlevo, ale zapomene se podívat do zpětného zrcátka, zda za ním nejede tramvaj,“ přiblížil dopravní ředitel dopravního podniku Jan Seitl.


Poslední možnost: konec dalšího knihkupectví v Brně, Ženíšek otevírá naposledy

Přiblížilo se definitivní zavření zřejmě nejstaršího soukromého knihkupectví v Česku. Řady posledních malých knihkupců v Brně opouští Michal Ženíšek, míří do důchodu. Vedení Alfa pasáže, kde knihy prodává, mu totiž neprodloužilo nájemní smlouvu. Ta mu s koncem ledna vyprší.


VIDEO: Nová trať šalin za hranice Brna? Řeší prodloužení do rozvojové lokality

Ve smyčce v brněnském Komárově nyní končí tramvajová linka číslo 12. V budoucnu by ale cestující mohli pokračovat v jízdě po kolejích z Komárova až do Modřic. Představitelé města si nechávají zpracovat technickou studii první etapy prodloužení tramvajové trati. „Studie má prověřit reálnost prodloužení stávající linky," řekl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.


Kuriozita: vesnice mění zemskou hranici, má hřiště v Čechách i na Moravě

Měníme zemskou hranici. Už nebude na našem házenkářském hřišti jeden brankář chytat v Čechách a druhý na Moravě. Tak komentuje změny ohledně historické hranice v Dolní Cerekvi na Jihlavsku starosta Zdeněk Dvořák. Komplexní pozemkové úpravy v Dolní Cerekvi se řeší už pátým rokem. Vše skončí zřejmě až za dva roky. 


VIDEO: Luxusní Ples jako Brno? Plný celebrit nebo třeba tisíc snědených ústřic

Celebrity, krásné ženy, luxusní róby. Po dvouleté pauze se do brněnské Fait Gallery vrátil Ples jako Brno. Večer, který si nenechal ujít například módní návrhář Osmany Laffita, mistr etikety Ladislav Špaček nebo těhotná modelka Nikol Švantnerová, rozproudila skupina Olympic.


Lidi zvedla ze židlí agresivní kampaň, říká hejtman Grolich. Věří ve zklidnění

Historicky nejvyšší účast v přímé volbě prezidenta republiky, která zásadně přispěla k vítězství nezávislého kandidáta Petra Pavla. To je kredit, který si po druhém kole voleb připsaly na svůj pomyslný občanský účet téměř tři čtvrtiny Jihomoravanů. Ke druhému kolu voleb jich přišlo hlasovat přes sedmdesát procent. Petra Pavla vyslali na hrad s převahou téměř sto dvaceti tisíc hlasů nad protikandidátem Andrejem Babišem.


Ústavní péče? Samostatnost a soukromí: v Brně přibudou chráněné byty, podívejte

/VIDEO/ Samostatnost a soukromí. To, co je pro mnoho dospělých lidí potřebou, není pro některé handicapované samozřejmostí. Ti, kteří potřebují více péče, často musí žít ve velkokapacitních ústavech, kde se musí podřídit jednotnému režimu.


 

Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012