Joblist
  • Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

úterý 24.05.2022, Jana
zpět na úvodní stranu

Zpravodajství Brno

Zdroj: Brněnský deník - Brněnsko

Montpáku Ukrajinci ve slovníku nenajdou, říká grafik dopravního podniku a učí je

Pět let už pracuje Brňan Milan Vocílka v brněnském dopravním podniku jako grafik. Kromě své standardní práce už pár týdnů také učí ukrajinské pracovníky podniku češtinu. Lekce jsou jednou týdně. „Už jsme měli čtyři hodiny, kurzy máme zatím spíše doplňkové. Na začátku na ně docházeli dva zaměstnanci. Postupně se jejich počet rozšiřuje," nastiňuje.


SOUTĚŽ: Vyhrajte vstup pro dvojici na degustaci pivovaru Matuška v Brně

Soutěžte s Deníkem Rovnost a brněnskou pivnicí Lucky Bastard Beerhouse o vstupenky na řízenou degustaci již legendárního minipivovaru Matuška. Degustace se koná v pivnici v brněnské ulici bratří Čapků.


Brno láká turisty: na šplh s nahatým mužíčkem i podzemí s ohnivým koněm a drakem

Různé hudební melodie plní přes léto díky festivalům ulice v centru Brna. „V centru Brna to žije. Lidé uslyší vše od Janáčka až po současnou hudbu z klubové scény. Řada festivalů rozeznívá nečekaná zákoutí, architektonické skvosty i centrální náměstí," řekla ředitelka brněnského turistického informačního centra Jana Janulíková.


Netradiční volební bloky v Brně: od Žít Brno přes Maffii až po letošní protipóly

Na jedné straně pravicové hnutí Slušní lidé, označené v minulosti ministerstvem vnitra za extremistické. Na straně druhé levicoví komunisté. A k tomu Strana Práv Občanů – Zemanovci a Nezávislí společně pro město Brno. Ve městě se nedávno zrodila neobvyklá koalice Restart pro Brno, která na podzim bude bojovat o hlasy místních voličů. Nezvyklé subjekty se ale v Brně vyrojily před komunálními volbami i v minulosti.


Proměna brněnského náměstí Míru s kolonádou: půl miliardy i přes odpor lidí

/VIZUALIZACE/ Téměř 450 milionů korun má předběžně stát proměna náměstí Míru v brněnské Masarykově čtvrti. Náklady má upřesnit investiční záměr, jehož zpracování nedávno nařídili městští radní. Při úpravách zmizí prodejna Brněnky a vznikne volná plocha se stromořadím, kolonádou a tramvajovou tratí okolo. V přilehlém chátrajícím vojenském areálu vyroste polyfunkční objekt. Proti plánovaným změnám se staví někteří místní.


Hodinářská práce v brněnských teplárnách: nahlédněte do kontroly obří turbíny

/FOTO/ V pořadí čtvrtá za třiadvacet let. Pravidelná generální oprava spalovací turbíny, základního a nejdůležitějšího prvku paroplynového cyklu na provoze Červený mlýn brněnských tepláren, právě vrcholí. Modernizace zařízení, které zajišťuje z poloviny dodávky do brněnského systému centrálního zásobování teplem, vyjde na tři sta milionů korun.


Židenicemi jel tak pomalu, že ho raději zastavili. Autoškolu nezažil

Žádná policejní honička. Řidiče projíždějícího ulicí v brněnských Židenicích mohli tentokrát dojít brněnští strážníci skoro pěšky. Jeho velmi pomalá jízda jim byla podezřelá.


Proměna centra Jehnic: úřad nahradí dvoupodlažní společenské centrum, podívejte

/VIZUALIZACE/ Moderní dvoupodlažní společenské centrum s malým sálem pro různé kulturní akce, lékařskou ordinací a knihovnou by v budoucnu mohlo vzniknou v brněnských Jehnicích. Nová budova má stát na místě, kde nyní sídlí úřad tamní městské části.


Radost ze života v brněnské zoo: podívejte se, jak už dovádí mládě poníka

/FOTO, VIDEO/ Májové mládě poníka s bílou skvrnou na čele se narodilo v brněnské zoo. Hříběcí holčička dostala jméno Taira. Většinu času tráví se svou matkou ve stájích, které jsou součástí Dětské zoo.


Zabíječ zavíječ útočí na jihu Moravy na buxusy: postřik na larvy teď neplatí

/FOTO/ Ještě před týdnem nenašel na keřích buxusu, zvaného také krušpánek, žádnou známku napadení. V pátek se při jejich kontrole Vratislav Štěpánek zhrozil. „Viděl jsem jen uschlé listy opředené pavučinami. Polovina keřů je sežraná,“ lamentoval zahrádkář ze Znojma.


Jako v zamořeném území, říká hoteliér. Brněnsku s dusičnany ve vodě svítá naděje

Více jak rok bez ustání nosí domů litry balené vody na vaření i pití. Důvodem je vysoký obsah dusičnanů v pitné vodě. Nyní Terezii Doležalové Kučerové z Vlasatic na Brněnsku svitla naděje.


Poděkovala jihomoravským záchranářům: vezli ji s těžkým průběhem covidu

S poděkováním se záchranářům z jihomoravské posádky ozvala paní Dagmar, která jim po kolapsu s těžkým průběhem covidu vděčí za svůj život. Pracovala jako dobrovolnice na Jednotce intenzivní péče covidového oddělení jedné z brněnských nemocnic. Pomáhat druhým považovala dle svých slov za jasnou volbu, ale i ona onemocněla.


Nová hasičská zbrojnice podpoří společenský život v Jehnicích

/VIZUALIZACE/ O výstavbě nové hasičské zbrojnice s nejnutnějším zázemím uvažují představitelé brněnských Jehnic. Dvoupodlaždí budova s plochou střechou a velkou garáží pro dva požární automobily má vzniknout na dosud nevyužívaném pozemku mezi ulicemi Plástky a Lelekovická. 


Není ostudou požádat v práci o víc peněz, říká brněnský ekonom Petr Pelc

/ROZHOVOR/ Rostoucí inflace a s ní spojené zdražování se v uplynulých měsících dotkly téměř každého. Vyšší ceny pohonných hmot, energií nebo potravin řeší v současné době většina domácností. „Existuje určitá pravděpodobnost vývoje ekonomické situace a v tuto chvíli se dá říct, že už jsme skoro za tím nejhorším. Bude hodně záležet na dění na Ukrajině a jak se české firmy vypořádají s bilancováním po pandemii. Nebude to ze dne na den, ale nemyslím si, že nás čekají katastrofické scénáře,“ komentuje aktuální dění hlavní analytik začínající společnosti Zainvestuj.to Petr Pelc.


Sci-fi v praxi v Brně: nádory odstraní roboti menší než lidská buňka

Můžete si vypláchnout ústa, slyšel u zubaře snad každý. Zanedlouho však tato věta dostane nový rozměr. Ve vyplachovací vodě totiž poplavou nanoroboti naprogramovaní k odstranění zánětu u pacientů se zubní protézou z titanu. Sci-fi? Kdepak, na technologii již nyní intenzivně pracují ve výzkumném centru CEITEC brněnské techniky.


Vážím si přátelství, které jsem v klubu v Jehnicích navázal, říká jeho vedoucí

Tančení či cvičení na židlích, trénování paměti či beseda o myslivosti. To je jen část činností, které organizuje pro důchodce Miroslav Polák z brněnských Jehnic. Osmaosmdesátiletý muž se aktivně stará o tamní Klub důchodců. Společně jezdí na různé zájezdy, navštěvují divadla či výstavy. Ve volném čase Brňan rád pracuje se dřevem.


Bič na řidiče v Brně: na mostě u Tomkova náměstí spustí úsekové měření rychlosti

/VIDEO, ANKETA/ Hluk v okolí Tomkova náměstí v Brně je pro mnohé nesnesitelný. Problém řeší vedení magistrátu i policie.


Tropický den? Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku. Přes 31 stupňů

První letošní tropický den zažili v pátek Jihomoravané. Hydrometeorologové naměřili nejvyšší teplotu v kraji na stanici v Kuchařovicích na Znojemsku, přesáhla tam jednatřicet stupňů. Údaj 31.1 °C byl přitom rekordní v celém tuzemsku, teplotní rekordy pokořila zhruba třetina stanic v republice.


Úleva pro auty zatížené centrum Rosic? Chystají parkovací dům s šedesátkou míst

/VIZUALIZACE/ Částečně odlehčit centru Rosic zatíženému auty má chystaný parkovací dům s víc než šedesátkou stání. Představitelé města jej plánují vybudovat v docházkové vzdálenosti od středu u silnice I/23 v ulici Trávníky. K výstavbě mohou reálně přistoupit až za několik let.


Zeleninomat prodává 24 hodin denně, v Brně jej chtějí na třech místech. Víme kde

/FOTO/ S originálním nápadem prodeje čerstvé zeleniny od místních farmářů přišel Petr Grünwald z Malhostovic na Brněnsku. Brambory, cibuli či česnek chce lidem prodávat skrz automat. Nyní mají o speciální zeleninomat zájem představitelé tří brněnských městských částí.


Netradiční využití hradu v Dolních Kounicích: pronajmou ho k bydlení a nákupům

/VIDEO/ Až osmdesát různých místností nabízí lidem k pronájmu na středověkém hradu v Dolních Kounicích na Brněnsku. Pozemky větší než sto tisíc metrů čtverečních mohou zájemci využívat k jakýmkoliv účelům, od svateb a narozeninových oslav po ateliéry nebo netradiční kanceláře.


Dřevěný domeček s lany nebo workout. V Lesné a Králově Poli postaví nové hřiště

Dřevěný domeček ve tvaru lodního koše, z nějž vedou lana a žebříky. Tak bude vypadat dominanta budoucího brněnského Lesního hřiště pro Lesnou a Královo Pole. Hřiště je jeden z projektů, který se umístil v participativním rozpočtu Dáme na vás.


Lípy v Přibicích nevydrží. Děti sázely do arboreta cypřiše či perské akácie

/VIDEO/ Několik desítek stromů sázely děti ze základní školy ve čtvrtek dopoledne v prostoru za novým komunitním centrem v Přibicích na Brněnsku. Původně tam stávala stará budova fary, představitelé obce ji nechali zbourat a nyní tam má vzniknout park. „Budeme se snažit, aby centrum obce získalo nějakou zeleň, je zapotřebí. Vyroste tady parkové arboretum," řekl starosta Miroslav Effenberger.


Přímý vlak z Brna na vídeňské letiště: až šestkrát denně, chybí ale kapacita

Na brněnské letiště se cestující z centra města vlakem nedostanou, přímé spojení po železnici ale mají získat na to vídeňské. Představitelé Brna a kraje usilují o zřízení nové pravidelné linky, jež by posloužila i lidem z dalších koutů jihu Moravy. Jednou z komplikací, kterou ve snaze o spuštění spojů řeší, je vytíženost vídeňského letiště kvůli zajíždějícím vlakům.


Na nové vlnité dráze se zatáčkami si zařádí jezdci v brněnské Bystrci

/VIDEO/ Adrenalinovou jízdu na kole či skateboardu slibuje sportovcům nová dráha s vlnitým povrchem a zatáčkami. Pumptracková asfaltová trať se nachází mezi Štouračovou ulicí a přírodní rezervací Pekárna v brněnské Bystrci. U sportoviště osázeném stromy a keři na návštěvníky čekají nové lavičky, stojany na kola a odpadkové koše.


 

Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012