Joblist
  • Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

úterý 21.01.2020, Běla
zpět na úvodní stranu

Zpravodajství Brno

Zdroj: Brněnský deník - Brněnsko

V Branišovicích dostali 500 vratných kelímků. Využijí je při akcích

Ilustrační foto.Pět stovek ekologických kelímků získali od Jihomoravského kraje obyvatelé Branišovic na Brněnsku, kteří se zapojili do kampaně Kraj bez plastů.


Zapojili se do systému třídění a ušetří. Židlochovičtí zaplatí za odpad méně

Třídění odpadu. Ilustrační foto.Méně peněz za odpad zaplatí od ledna obyvatelé Židlochovic. Lidé, kteří jsou zapojení do systému třídění, dají čtyři sta korun za osobu a rok, ostatní o dvě korun navíc.


Vlci se podhrabali, utekli. Zoo je celý den zavřená, hledají další úniková místa

Vlk arktický.Čtyři vlci arktičtí utekli v úterý ráno z výběhu Beringie v zoologické zahradě v Brně. Naštěstí se daleko nedostali. Chovatelům se je podařilo odchytit ještě v areálu zahrady a vrátit je do výběhu. Zoo byla přesto celý den z preventinvích důvodů zavřená - pracovníci hledali další nebezpečná místa, kudy by se šelmy mohly dostat ven.


Přibyly lípy i ovocné stromy. Cvrčovičtí ozeleňují obec

Ilustrační foto.Deset lip přibylo u zídky učiliště. Cvrčovičtí tím pokračují v ozeleňování obce.


Silné mrazy udeřily i na Brněnsku. Zmrzla nafta i hrozny ve vinohradech

Před pětatřiceti lety zasáhla Československo vlna silných mrazů. V Brně bylo i mínus třicet stupňů Celsia.Před pětatřiceti lety zasáhla Československo vlna mrazů. Na jižní Moravě klesly teploty na minus třicet stupňů, což byla třetí nejnižší hodnota od roku 1925.


Pohořelice: Nové kabiny i pisoáry. Lidé si odskočí na nové WC

WC, ilustrační fotoVystupoval tam Zdeněk Izer, před pár lety i Jiřina Bohdalová. Návštěvníci různých kulturních představení v budově kina v Pohořelicích na Brněnsku od ledna nově využívají opravené toalety.


Trolejbusová zastávka Konečného náměstí je na původním místě. Ale bez lavičky

Ilustrační foto.Provizorní trolejbusovou zastávku v Kotlářské ulici v centru Brna vrátili na původní místo už před několika týdny. Jenže bez lavičky pro cestující.


Vánoční trhy v Brně až do ledna? Návštěvníky už nezajímají, říkají stánkaři

Na vánoční trhy v Brně dohlížejí stovky strážníků a policistů v uniformách i civilu.Zatímco v jiných městech nejrůznějšími vůněmi a chutěmi lákající adventní vesnice zmizely z náměstí často před Štědrým dnem, Brňané ještě celé čtyři dny po Novém roce mohli vyrazit ke stánkům u zářícího vánočního stromu. Brno si pro rok 2019 a začátek roku 2020 připsalo na konto nejen nejdéle trvající vánoční trhy v historií města, ale i celorepublikové prvenství. Zatímco pořadatelé hodnotí prodloužení kladně, provozovatelé stánků se shodují, že lidí výrazně po Vánocích ubylo.


Taneční sál i svatby. Dělníci pokračují v úpravách oslavanského zámku

Oslavanský zámek se dočká dalších oprav.Svatby nebo plesy si užijí lidé v západním křídle oslavanského zámku. Dělníci pokračují v úpravách interiéru. Loni renovovali dřevěné parkety a topný systém, letos prostory dovybaví.


Spory o režijky? Kraj se dohodl s Českými drahami, využije je víc zaměstnanců

Ilustrační fotoNové režijní jízdenky mohou brzy používat v regionální dopravě v Jihomoravském kraji kromě zaměstnanců Českých drah také zaměstnanci Správy železnic, ministerstva dopravy a Drážního úřadu. Krajští radní v pondělí schválili dohodu s Českými drahami.


Týden ve fotografii: Virtuální realita v zoo i nová auta krajských policistů

Jedinečný zážitek si pro Brňany přichystala zoologická zahrada. V sále v Radnické ulici se lidé bezpečně podívají do očí predátorům díky Virtuální expedici.Brno, Brněnsko /TÝDEN VE FOTOGRAFII/ - Co zajímavého se dělo ve vašem okolí v uplynulém týdnu? Významné události, zajímavé akce nebo třeba kuriozity si připomeňte v obsáhlé fotogalerii. Do ní jsme vybrali nejzajímavější záběry z Brněnska i celé jižní Moravy za posledních sedm dní.


Brno bude čelit invazi robotů. V technickém muzeu

Vrcholem roku 2020 v brněnském Technickém muzeu bude výstava věnovaná robotům. Lidé na ní uvidí i robota Josefa.Mezi flašinety, divadelními kulisami nebo uprostřed invaze robotů se octnou příznivci umění. Brněnská muzea a galerie představují program na letošní rok, Brněnský deník Rovnost přináší přehled některých zajímavých událostí.


Čekání na vlak na hlavním nádraží v Brně? Vestoje. Odjezdová hala je bez laviček

V odbavovací hale hlavního nádraží v Brně si už nesednou cestující, kteří tam čekají na vlak. Musejí se spokojit s malou dočasnou čekárnou a počkat si, až pro ně České dráhy vybudují odpočinkovou zónu.Přímo v opravované hale hlavního nádraží v Brně si už cestující nesednou. Při čekání na vlak jim musí stačit malá dočasná čekárna, která nahradila trafiku.


Vyroste až dva metry za rok. Žije všude, je pozdě s ním bojovat, říká arborista

Pajasan žlaznatý.Roste velmi rychle. V prvním roce se dokážou semenáčky vytáhnout až do výšky dvou metrů. V desátém roce kolem sebe pajasan žláznatý trousí semena. Už víc než století roste v České republice třeba na travnatých plochách, ale také v bývalých továrnách. V Modřicích na Brněnsku se nedávno desítky pajasanů objevily zejména u zahrádkářské kolonie. A zahrádkáři mu vyhlásili válku.


Snědl nejsmradlavější jídla planety. Chtělo se mi zvracet, přiznal jedlík Němec

Maxijedlík Jaroslav Němec snědl tři nejsmradlvější jídla planety.Tvarůžky nebo romadur? Jen slabý odvar. Výstaviště v sobotu „provoněla“ tři nejsmradlavější jídla planety. Hákarl, surströmming nebo durian ale neodradily maxijedlíka Jaroslava Němce, který si na těchto pokrmech při festivalu Go to FoodPark pochutnal a všechny je snědl.


Obelisk skrývá zkameněliny korálů. Opomíjené klenoty Brna odhalí nová trasa

Obelisk v Denisových sadech v Brně. Ilustrační foto.Aniž to tuší, Brňané běžně chodí okolo obelisku s prvohorními zkamenělinami či kamenů tvarovaných lávou. Na poučnou výpravu za pozůstatky starobylých hornin v centru města zájemce nově láká turistická trasa a průvodce.


Pozor, změna. Další etapa stavby VMO pošle auta do protisměru a na novou silnici

Řidiči při cestě z Bystrce směrem na Žabovřeskou ulici využijí novou souběžnou komunikaci.Na změnu dopravního značení se musí připravit řidiči v brněnské Žabovřeské ulici. Silničáři tam pokračují ve výstavbě velkého městského okruhu.


Fáma o klaunu zabíjejícím děti? Dezinformace útočí na emoce, tvrdí expertka

Expertka na dezinformace Petra Mlejnková.Dezinformace a fake news. Tyto současné fenomény zkoumá expertka na dezinformace Petra Mlejnková s kolegy na Masarykově univezitě. Upozorňuje, že podle výzkumů mohou zasáhnout každého člověka bez ohledu na jeho vzdělání. „Jednoduchý návod, jak rozeznat dezinformaci od pravdivé informace, není. Kdyby existoval, tak bych nevedla tento rozhovor, protože už by byl problém vyřešen,“ poznamenává.


Ignis Brunensis oslaví Beethovena i Broma. Diváky čeká také mimoevropská show

Brno 15.6.2019 - Ignis Brunensis - závěrečný ohňostroj z hradu ŠpilberkHudebním legendám Gustavovi Bromovi a Ludwigovi van Beethovenovi bude věnovaný úvodní ohňostroj a velké finále nad Špilberkem letošního ročníku festivalu Ignis Brunensis.


Boj proti roztroušené skleróze: nová metoda pomůže určit, jestli léky zabírají

Lidský mozek. Ilustrační foto.Včasnému nasazení správné léčby na roztroušenou sklerózu mohou pomoci nové metody měření a analýzy dat, které získávají lékaři z vyšetření na magnetické rezonanci. Na jejich rozvoji se podílel neurolog Pavel Filip, který působí v Brně ve Fakultní nemocnici u svaté Anny i na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.


Vytápění Brna teplem z dukovanské jaderné elektrárny? Plány opět ožívají

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto.Letitý a dříve zatracovaný projekt na vytápění Brna teplovodem z dukovanské elektrárny je opět na scéně. Oprášilo jej sdružení Energetické Třebíčsko, které dlouhodobě prosazuje výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech.


Jihomoravští policisté mají nová auta. Poznáte je podle majáků

Jihomoravští policisté převzali v pavilonu A brněnského výstaviště nová vozidla./FOTOGALERIE/ Třiapadesát nových služebních aut včetně šesti elektromobilů předal ve čtvrtek odpoledne na brněnském výstavišti jihomoravským policistům ministr vnitra Jan Hamáček.


Nenasytný kůrovec se z hor přesunul do Brna. Zničil polovinu jehličnanů v Rokli

Ilustrační foto. Kůrovec.V horských oblastech udeřil v plné síle už před lety. V poslední době ji ukazuje také v mnohem níže položených oblastech. Rozsáhlé škody kůrovec způsobuje v poslední době přímo v Brně.


Kov na historických nožích opět září. Archeologové je našli v korytě Ponávky

Archeologové objevili při výzkumu brněnské ulice Koliště i několik nožů. Nyní už jsou zakonzervované. Datace zatím není známá./FOTOGALERIE/ Možná i stovky let ležely v korytě potoka Ponávka. Historické nože objevili archeologové při výzkumu na Kolišti, který začal v roce 2013. Tento týden odborníci představili očištěné zakonzervované nálezy.


Plavat se žraloky, zírat lvům do očí. Virtuální expedice zavede do džungle, moře

Jedinečný zážitek si pro Brňany přichystala zoologická zahrada. V sále v Radnické ulici se lidé bezpečně podívají do očí predátorům díky Virtuální expedici./ANKETA/ Zoo Brno zavede zájemce na Virtuální expedici. Ojedinělou technologii si lidé vyzkouší od úterka v centru Brna.


 

Audio/video zpravodajství

Počasí v Brně

Zdroj: In-počasí

Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012