• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

sobota 23.10.2021, Teodora
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Muzea, galerie, výstavy


tento týden  | přístí týden  | všechny akce
 

Muzeum města Brna - hrad Špilberk

Špilberk 210/1, 662 24 Brno, tel.: 542 123 611, e-mail: muzeum.brno@spilberk.cz, www.spilberk.cz
P
okladna kasematy: 542 123 614
Pokladna expozice: 542 123 677

3.5.-3.3.,  

Rok 1918: co nám válka vzala a dala…


Co vedlo ke vzniku samostatného Československa a jak vypadal závěr první světové války? To vám přiblíží letošní hlavní výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku. Ukáže také, co se v přelomových dnech okolo 28. října odehrávalo v Brně, a povypráví příběhy přeživších vojáků vracejících se domů, do nové republiky.

22.8.-28.10.,  

Rok 1968 v Brně očima senzora


V srpnu 2018 uplyne 50 let od okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy. Výstava připomene, co se událo v Brně a jak na vpád reagovalo konzervativní jádro KSČ a okupační propaganda. Nezůstane jen u okupace – výstava zmíní i její první výročí a počátky normalizace. Část expozice ukáže tzv. „druhý život události“ v sou-časnosti, kdy okupaci vykládají extremistické skupiny a konspirační weby až bizarním způsobem. Deformo-vání historie se dnes zdá jako „orwellovská“ realita.

20.10., 10:00 - 17:00

Mezinárodní den archeologie 2018


Prezentace systematických výzkumů Ústavu archeologie a muzeologie FF MU v Brně, ukázka procesu výro-by pravěkých potravin, představení práce s detektorem kovů, ukázky z práce archeologů, kreativní dílničky a mnoho dalšího.

3.11.-4.11., 10:00 - 17:00

Svatební víkend na Špilberku 2018


Jak vypadá svatba Vašich snů? Nebo si Vaše představy ještě potřebujete utřídit? Máme pro Vás příjemné řešení. Zveme Vás na Svatební víkend na hradě Špilberku. Právě zde si čím dál víc párů říká v prostorách dýchajících historií své ano. Prohlédnete si místa vhodná pro svatební obřad – od Královské kaple s ná-dechem gotiky až po Jihozápadní bastion s výhledem na město. Zároveň se seznámíte s řadou profesio-nálních poskytovatelů svatebních služeb.
Genius loci Špilberku udá tón celého veletrhu. Nečekejte bombastickou akci se stovkami vystavovatelů, jež by utlumila atmosféru hradu. Raději Vás zveme na místo, kde navážete osobní kontakt a v klidu na-jdete ty správné partnery pro váš jedinečný den. Kromě toho, na vás čeká zajímavý doprovodný program nebo módní přehlídka svatebních šatů a obleků. Chystáme pro Vás i soutěž s firmou Balcar Diamonds, vyhrát můžete šperky v hodnotě 30 tisíc korun.

22.11.-20.1., úterý - neděle 9:00 - 17:00

Umění loutky


Historické české loutky včetně Spejbla a Hurvínka ze sbírky manželů Pavla a Marie Jiráskových budou k vidění na Špilberku na samém konci roku. Advent a zima už tradičně na hradě patří dětem. Manželé Jiráskovi z Brna sbírají loutky už tři desítky let, přesto bude tato výstava první příležitostí představit jejich loutky v domovském městě. K vidění už přitom byly v USA nebo Číně. Jsou mezi nimi loutky vyráběné profesionálně i amatérsky, avšak vždy s láskou k dětem a divadlu a úctou k řemeslu.    

1.1.-31.12.,  

KASEMATY


otvírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin, (poslední vstup v 16:30 hodin)
Jedna z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Původně úkryt vojenské posádky, v 18 st. žalář pro zvlášť těžké zločince.

Prohlídkové trasy:

1) KASEMATY – prohlídky s průvodcem v každou celou hodinu (i pro jednotlivce)
- v běžné otvírací době probíhají časově neomezené individuální prohlídky bez výkladu průvodce
- pro skupiny průvodce (pokud je skupina větší než 20 osob – je nutné se objednat)
2) JIHOZÁPADNÍ BASTION – nutná objednávka prohlídek – den dopředu

Objednávky prohlídek:
542 123 614, e-mail pro objednávky: kasematy@spilberk.cz

STÁLÉ EXPOZICE
- Špilberk od hradu k pevnosti
- Špilberk – Žalář národů
- Brno na Špilberku
- Od renesance po modernu
- Od moderny po současnost
- O nové Brno
- VULCANALIA
- Dětská dílna

otvírací doba: sobota – neděle od 9 do 17 hodin, (poslední vstup v 16:30 hodin)
- ROZHLEDNA (otevřeno út – ne od 9 do 17 h., pouze za příznivých povětrnostních podmínek!)

12.2., 10:00

Jarní prázdniny na Špilberku


Nejen pro tatínky a syny.

Nevíte, co o jarních prázdninách? Baví vás historie? Přijďte na Špilberk! Připravili jsme pro vás speciální komentované prohlídky k výstavě „ROK 1918 – Co nám válka dala a vzala….“
Dozvíte se zajímavosti o zbraních a uniformách, ale také o nových vynálezech. O tom, jak válka ovlivnila životy vojáků a jejich rodin. Přiblížíme si dramatické dny roku 1918 v Brně a popovídáme si i o tom, co bylo po tom. 

Kapacita programů omezena.
Doporučujeme rezervaci na: hancak@spilberk.cz, tel.: 542 123 618.

21.3.-23.6.,  

Emil Pirchan: "Malerfurst" brněnské okružní třídy


Emil Pirchan st. (1844–1928) byl jedním z nejvýznamnějších brněnských malířů 2. poloviny 19. století. Přestože dnes je téměř zapomenut, Brňané jeho díla znají např. z galerie primátorů na Nové radnici. První novodobá výstava představí Pirchanovo dílo dnešní veřejnosti. 

4.7.-1.9.,  

Petr Stanický: Zpřítomnění místa


Sochař Petr Stanický (1975) pracuje s ocelí, dřevem a sklem, respektuje při tom tradici a paměť místa. K vidění bude výběr z jeho tvorby i site specific instalace z pozinkovaných sítí, která rozvine prostor hranolové věže a gotické kaple na Špilberku. 

12.7.-11.8.,  

100let Velkého Brna


V roce 1919 bylo k městu Brnu připojeno 23 okolních obcí, čímž vzniklo tzv. Velké Brno. Město se tím zvětšilo téměř sedmkrát a počet obyvatel se zdvojnásobil. Otevřela se tím cesta k mimořádnému rozvoji, kdy se z Brna stala moderní metropole.

16.8.-31.12.,  

Branky Body Brno


Hlavní výstava sezóny představí 150letou historii a úspěchy brněnského sportu. Zavzpomíná na úspěšné sportovkyně a sportovce, ale také na první české a německé spolky v době monarchie i na sokolské, orelské a další tělovýchovné jednoty v éře republiky. Připomene i Zbrojovku a Kometu. 

29.8.-3.11.,  

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta


Nejvýraznějšího představitele architektonické avantgardy na Slovensku Friedricha Weinwurma (1885–1942) přiblíží monografická výstava připravená ve spolupráci se Slovenskou národní galerií. Poprvé v Česku bude představena jeho tvorba i úvahy.

3.10.-31.12.,  

Baron Trenck: Nová tvář legendy


270 let od smrti nejslavnějšího špilberského vězně barona Trencka představí výstava výsledky zkoumání jeho mumie odborníky Muzea města Brna a Masarykovy univerzity. K vidění bude i unikátní fyzický a virtuální 3D model jeho tváře a postavy, která bude pohyblivá. 

28.11.-2.2.,  

Karla Hanušová: Zem za zavřenýma očima


Brněnská výtvarnice Karla Hanušová ve své tvorbě slučuje umění obrazu i slova. Píše povídky i beletrii, sama tvoří trikové animované filmy, jejichž výtvarnost odkazuje k dílu Jana Švankmajera či Karla Zemana, k tomu vytváří obrazy, kresby a koláže. 

 

Kultura, Brno

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

Bez předsudků. Moravská galerie v Brně láká na výstavu Civilizovaná žena

/FOTO/ Výstava Civilizovaná žena začala ve čtvrtek. Věnuje se ženské emancipaci ve vztahu k vizuální kultuře meziválečného Československa. Ke zhlédnutí je v Moravské galerii v Brně.

kompletní přehled zpráv z kultury


Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012